:: Naslovna strana > Vesti >Imenovane sudije Suda časti Inženjerske komore Srbije -Oduzeto 5 licenci u proteklom sazivu Suda časti-

31.12.2009.
  Obaveštavamo vas da je Upravni odbor Inženjerske komore Srbije imenovao sudije Suda časti, obzirom da je prethodnom sazivu istekao mandat od 4 godine. Sudije Suda časti su za predsednika Suda časti, jednoglasno izabrale Boru Cvijanovića, dipl.građ.inž. Za sudije Suda časti je imenovano 25 sudija, uglednih članova Inženjerske komore Srbije.

U proteklom periodu Sud časti se suočio sa najvećim izazovom u slučaju Čuburske ulice (2006.-2007. god.), gde je oduzeto četiri licence, kao i u slučaju protiv odgovornog izvođača radova na objektu u ulici 27. marta br.12 (2008.god.), gde se radilo o pogibiji radnika, gde je takođe oduzeta licenca.

Od konstituisanja Suda časti 16.12.2005. godine, do kraja novembra 2009. godine, primljeno je više od 30 predmeta.

U toku 2009. godine Sud časti je primio 8 predmeta, od kojih je jedan predmet okončan i u kojem je izrečena mera - javna opomena na sednici Upravnog odbora. U dva predmeta su donete prvostepene odluke i trenutno je u toku žalbeni postupak. Preostalih 5 predmeta je primljeno u toku novembra i decembra meseca, a kako je reč o predmetima u kojima postoji osnovana sumnja da su prijavljeni članovi Komore počinili ozbiljne i teške prekršaje profesionalnih standarda i normativa, naročito ako uzmemo u obzir da je jedan od novih predmeta i slučaj poznat kao Dubljanska, isti će biti procesuirani u 2010. godini.

Takođe, u toku 2009. godine držane su rasprave i u predmetima iz 2008. godine. U jednom predmetu postupak je još uvek u toku, a 6 predmeta je okončano, od kojih smo u 2 predmeta imali po 2 okrivljena člana Komore i izrečene su sledeće mere:

• za četvoro okrivljenih izrečena je mera - javna opomena sa objavljivanjem na sednici Upravnog odbora
  • za dva okrivljena izrečena je mera - javna opomena sa objavljivanjem u štampi
  • u dva predmeta okrivljeni su oslobođeni od optužbe.

• Podnosioci prijava Sudu časti koje su vezane za narušavanje urbanističkih pravila su inspekcijske službe Republike Srbije (uglavnom iz Beograda) i fizička lica, za neodgovoran rad i postupke narušavanja profesionalne inženjerske etike do prigovora za nekorektne učinke u ponudama na tenderima Javnih nabavki. Uglavnom dominiraju problemi iz građevinske i arhitektonske struke, dok je predmeta iz ostalih struka bilo vrlo malo, i to 2 iz oblasti mašinstva i jedan iz oblasti tehnologije.

Dosadašnja uspešna saradnja sa tužiocima i braniocima učinila je da Sud časti u ovom periodu postane u pravom smislu, institucija koja svojim radom podiže ugled inženjerske profesije.

Preuzmite odluku o imenovanju sudija Suda časti IKS ovde

27. novembar 2020.