:: Naslovna strana > Vesti >Dodeljena Nagrada Ranko Radović

28.12.2009.
Dodeljena Nagrada Ranko Radović
  U ponedeljak, 21. decembra 2009. godine, dodeljena je Nagrada Ranko Radović, u Zadužbini Kolarac u Beogradu. Prisutne je pozdravio prof. dr Dragoslav Šumarac, predsednik Inženjerske komore Srbije, istakavši da će Komora od sledeće godine postati suosnivač Nagrade Ranko Radović.

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije - ULUPUDS kao osnivač, Arhitektonski fakultet u Beogradu, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu - Departman za arhitekturu i urbanizam, Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije - IAUS, Zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca, kao suosnivači ustanovili su od 2006. godine Međunarodnu Nagradu Ranko Radović.
Od 2009. godine suosnivačima nagrade su se pridružili Urbanistički zavod Beograda i Potisje Kanjiža a.d.

Dobitnici Nagrade Ranko Radović za 2009. godinu:

Žiri za dodelu Nagrade Ranko Radović, u kategoriji kritičko teorijski tekstovi o arhitekturi, urbanizmu i gradu doneo Odluku da nagradu za kritičko teorijske tekstove o arhitekturi, urbanizmu i gradu dodeli: dr Vladanu Đokiću, dia za knjigu Urbana tipologija: gradski trg u Srbiji, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, 2009.

Žiri za dodelu Nagrade Ranko Radović, u kategoriji televizijske emisije, izložbe, multimedijalne prezentacije doneo Odluku da nagradu za televizijske emisije, izložbe ili multimedijalne prezentacije dodeli: prof. Vinku Peneziću, dia, i prof. Krešimiru Rogini, dia za Manifest digitalne kontrarevolucije u arhitekturi, prikaz nastajanja instalacije Tko se boji vuka još u Digitalnoj eri?, 11. Venecijansko bijenale arhitekture 2008.

Žiri za dodelu Nagrade Ranko Radović u kategoriji realizovano arhitektonsko delo doneo Odluku da nagradu za realizovano arhitektonsko delo dodeli: Marjanu Đulincu, dia Borislavu Petroviću, dia, Ivanu Raškoviću, dia, Aleksandru Tomiću, dia i Nadi Jelić, dia (AGM Beograd-SM inženjering Zrenjanin) za Objekat nove Hale sportova u Zrenjaninu, 2009.

Učesnici konkursa su prezentovani na zajedničkoj izložbi svih prispelih radova koja je otvorena u Zadužbini Ilije Milosavljevića Kolarca (Muzička galerija) na dan dodele Nagrade 21.12.2009. godinu. Izložba je trajala nedelju dana. Tokom januara i februara 2009. godine izložba će biti održana na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.

Radi podsećanja, Nagrada se dodeljuje za:
  1. kritičko-teorijske tekstove o arhitekturi objavljene u prethodnoj kalendarskoj godini kao i u tekućoj godini do datuma dodele nagrade, i to za kritike, eseje, knjige, predavanja i pisanu reč uopšte;
  2. televizijske emisije, izložbe ili multimedijalne prezentacije i
  3. realizovano arhitektonsko delo dovršeno u istom periodu.

Nagrada koja nosi ime arhitekte Ranka Radovića osnovana je sa ciljem da podstiče, razvija i afirmiše kritičko-teorijsku misao u oblasti arhitekture i arhitektonsko stvaralaštvo i samim tim ustanovljava kriterijume za njeno vrednovanje u Srbiji i na međunarodnom nivou, što podrazumeva uključivanje Republika bivše Jugoslavije i zemalja iz sveta sa kojima je Ranko Radović sarađivao ili u kojima je radio.

Pravo učešća na konkursu imaju pojedinci, ustanove, udruženja, strukovnih organizacija, kao i sva zainteresovana lica koja su ostvarila rezultate u jednoj od tri kategorije, sa teritorije Srbije, kao i iz drugih zemalja.

Nagrada se sastoji od plakete, povelje i novčanog iznosa.

Nagrada za arhitekturu ponela je ime Dr Ranka Radovića (1935-2005) profesora arhitekture - arhitekte, grafičara, urbaniste.

Ime ove nagrade za arhitekturu, kao i predlagač koji je ustanovio nagradu Udruzenje Likovnih i Primenjenih Umetnika i Dizajnera Srbije, nije slučajno i sasvim je u skladu sa sveobuhvatnim domenima izražavanja stvaralačke ličnosti Ranka Radovića u okviru arhitekture kao discipline, ali, takodje i osnivača, samog ULUPUDS-a, koji svojim aktivnostima obuhvata široki dijapazon likovnog stvaralaštva.

Odbor za dodelu Nagrade Ranko Radović (2009. godina)
Odbor čine predstavnici Osnivača i po jedan predstavnik Suosnivača i to:
  • mr Marta Vukotić Lazar, ist. um. - ULUPUDS (predsednik)
  • mr Branka Gugolj, ist. um. - ULUPUDS
  • Miroslava Balubdžić Petrović , dipl. inž. arh. - ULUPUDS
  • Stevan Žutić, dipl. inž. arh. - ULUPUDS
  • prof. Živojin Bata Kara-Pešić, dipl. inž. arh. - Zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca
  • doc. dr Mirjana Roter Blagojević, dipl. inž. arh. - Arhitektonski fakultet u Beogradu
  • doc. dr Darko Reba, Fakultet tehničkih nauka u Novm Sadu, Departman za arhitekturu i urbanizam
  • dr Nedeljko Borovnica, dipl. inž. arh. - IAUS, Beograd
  • dr Mirjana Popović Radović - predstavnik porodice, supruga prof. dr Ranka Radovića

Biografiju Ranka Radovića možete pogledati ovde.

Dobitnike Nagrade Ranko Radović i učesnike konkursa možete pogledati ovde.

Fotografije sa dodele Nagrade Ranko Radović možete pogledati ovde.

29. novembar 2020.