:: Naslovna strana > Vesti > Održani "Dani arhitekture Niša"

28.11.2006.
Održani "Dani arhitekture Niša"

U organizaciji Društva arhitekata Niša i suorganizaciji Inženjerske komore Srbije održani su "Dani arhitekture Niša 2006" - Trijanala arhitekture Niš 2006 od 31. oktobra do 04. novembra 2006. u galeriji "Srbija" u Nišu.

Na svečanoj manifestaciji, pred oko 800 ljudi potpredsednik Inženjerske komore Srbije, Goran Vukobratović otvorio je izložbu. Ovu manifestaciju pratilo je desetak elektronskih i štampanih medija iz cele zemlje.
Izložba pod nazivom "Trijenale arhitekture - Niš 2003-2006", obuhvatila je arhitektonsku produkciju u protekle tri godine, pre svega na tlu grada Niša, ali je manifestacija bila otvorena i za mnogo šire, regionalno područje - Bor, Zaječar, Knjaževac, Pirot, Aleksinac, Soko Banja, Prokuplje, Leskovac, Vranje - jednom rečju za područje Jugoistočne Srbije. Za učešće bilo je prijavljeno 134 rada od kojih je Selekciona komisija za izložbu selektovala 119 radova. "Trijenale arhitekture" ima takmičarski karakter, kako po kategorijama, tako i za dodelu velike nagrade za arhitekturu grada Niša.
Žiri u sastavu: prof. dr Mirjana Anđelković iz Niša, prof. dr Darko Marušić iz Beograda i prof. dr Aleksandar Nikoljski iz Skoplja, dodelio je nagrade:
  • u kategoriji realizovani projekti, Aleksandru Milojkoviću i Branislavu Kataniću sa saradnicima za izvedeni projekat hotela "My place" u Nišu;
  • u kategoriji idejna rešenja, Aleksandru Milojkoviću sa saradnicima za idejno rešenje poslovno-stambene zgrade "Bianco" u Nišu;
  • u kategoriji enterijeri, Zvonku Mirkoviću za enterijer kafea "Castello" u Prokuplju;
  • u kategoriji publikacije, Aleksandru Kekoviću i Zoranu Čemerikiću za knjigu "Moderna Niša 1920-1941" i
  • u kategoriji studentski radovi, Mladenu Iliću i Stevanu Vrbiću za rad "Aneks fabričke hale".
Veliku nagradu Trijanala arhitekture dobio je Aleksandar Keković i Zoran Čemerikić za knjigu "Moderna Niša 1920-1941". Žiri je naveo da ovo delo čuva od zaborava arhitektonsko stvaralaštvo između dva svetska rata, period građanskog Niša čiji je razvoj u ovoj oblasti prekinut u drugoj polovini prošlog veka.
U okviru ovog događaja organizovan je prateći program koji je obuhvatio promocije knjiga "Bioklimatska arhitektura" autora dr arh. Mile Pucac, "Tradicionalna arhitektura Pomoravlja i savremena arhitektura" autora dr arh. Igora Marića. Promocije časopisa strukovnih udruženja Srbije "Dans" iz Novog Sada i "Arhitekt" iz Niša. Tribinu "Novi generalni plan Niša - godinu dana posle", promocije sponzora i celodnevni izlet u Gamzigrad, Negotin i Rajačke pivnice.
Zbog velikog interesovanja izložba je produžena do 10. novembra kada je i održano svečano zatvaranje.

26. novembar 2020.