:: Naslovna strana > Vesti > Promocija najnovijih zbirki standarda i srodnih dokumenata u Privrednoj komori Srbije

25.06.2015.
  Institut za standardizaciju Srbije, Privredna komora Srbije i Program za razvoj privatnog sektora u Srbiji - ACCESS, koji sprovodi Nemačka vlada kroz Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH u Srbiji organizuju promociju najnovijih zbirki standarda i srodnih dokumenata u Privrednoj komori Srbije, Resavska ulica br. 13-15, Beograd, 3. jula 2015. godine sa početkom u 12.30 časova. Za učesnike promocije i za članove Inženjerske komore Srbije obezbeđen je poseban popust pri kupovini novih zbirki standarda.

Agendu promocije možete pogledati ovde.

O zbirkama

Veličine i jedinice - Matematički znaci i oznake, prostor i vreme, mehanika i termodinamika

Izuzetan priručnik za učenike i nastavnike, profesore i studente, inženjere.

U standardima koje sadrži zbirka predstavljen je izbor najčešće korišćenih veličina i odnosa među njima. Takođe su definisane osnovne i izvedene jedinice koje čine koherentan sistem jedinica Međunarodnog sistema jedinica (SI).

Zbirka ima za cilj da osigura kvalitet merenja, koji treba da omogući razvoj tehnologija i posluži kao oslonac za uspostavljanje modela fizičkih merenja. Zbirka obuhvata sledeće srpske standarde:
- SRPS EN ISO 80000-1, Veličine i jedinice - Deo 1: Opšte (48 str.),
- SRPS EN ISO 80000-2, Veličine i jedinice - Deo 2: Matematički znaci i oznake za upotrebu u prirodnim naukama i tehnologiji (47 str.),
- SRPS EN ISO 80000-3, Veličine i jedinice - Deo 3: Prostor i vreme (32 str.),
- SRPS EN ISO 80000-4, Veličine i jedinice - Deo 4: Mehanika (30 str.), i
- SRPS EN ISO 80000-5, Veličine i jedinice - Deo 5: Termodinamika (32 str.).

Cena zbirke za članove Inženjerske komore Srbije: 2.480 dinara

Industrijski sistemi i proizvodi, instalacije i oprema -
Principi strukturiranja i referentne oznake

Zbirku čine tri dokumenta prevedena sa engleskog na srpski jezik kojima su u nacionalnu standardizaciju preuzeti dva evropska standarda i jedna međunarodna tehnička specifikacija:
- SRPS EN 81346-1:2015, Industrijski sistemi, instalacije i oprema i industrijski proizvodi - Principi strukturiranja i referentne oznake - Deo 1: Osnovna pravila (80 str.),
- SRPS EN 81346-2:2015, Industrijski sistemi, instalacije i oprema i industrijski proizvodi - Principi strukturiranja i referentne oznake - Deo 2: Klasifikacija objekata i šifre za klase (46 str.) i
- SRPS ISO/TS 81346-3:2015, Industrijski sistemi, instalacije i oprema i industrijski proizvodi - Principi strukturiranja i referentne oznake - Deo 3: Pravila za primenu sistema referentnog označavanja (51 str.).

Standardi iz ove serije pružaju potpuno nov pristup strukturiranom označavanju koje se koristi u svim tehničkim oblastima i u svim fazama životnog ciklusa nekog objekta. Principi i klasifikacija su opšti i primenljivi u svim granama industrije (na primer, u mašinstvu, energetici, elektrotehnici, građevinarstvu, hemijskoj industriji, inžinjeringu procesa).

Cena zbirke za članove Inženjerske komore Srbije: 2.760 dinara

Obe zbirke su u celini na srpskom jeziku.

Ukoliko želite da se prijavite za prisustvo promociji, molimo vas da do 1. jula 2015. godine rezervišete mesto imejl porukom na adresu: iss-edukacija@iss.rs.

29. novembar 2020.