:: Naslovna strana > Arhiva vesti > Program rada sekcije urbanista za 2004. godinu

23.02.2004. Program rada sekcije urbanista za 2004. godinu

PROGRAM RADA
SEKCIJE URBANISTA ZA 2004. GODINU

Usvojen na sednici Upravnog Odbora Inženjerske Komore Srbije, 19. 02. 2004.

A. AKTIVNOSTI NA IMPLEMETACIJI ZAKONA O PLANIRANJU I IZGRADNJI

SAVETOVANJA
1. LICENCIRANI URBANISTI ČLANOVI KOMISIJA ZA PLANOVE - REDOVNI KVARTALNI SKUPOVI - SEMINARI UZ UČEŠĆE OPŠTINSKE UPRAVE I STRUČNIH SLUŽBI
SU će organizovati dvodnevne seminare sa instruktažom za članove komisija o stručnoj kontroli koja se obavlja u komisijama, kao i predavanjima o vrstama, sadržaju i proceduri usvajanja urbanističkih planova.
učesnici - oko 150 pozvanih članova komisija
predavači - stručni tim sastavljen od predstavnika Ministarstva urbanizma i građevina i članova komisija koji su prošli MSP seminare
trajanje - dan ili dva, uvek u drugom republičkom centru, počev od februara 2004., pa svaka tri meseca do kraja godine.

B. REDOVNO STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE URBANISTA ČLANOVA KOMORE

STRUČNI SKUPOVI

2. KOMUNIKACIJE
SU će nastaviti sa podrškom za redovno održavanje savetovanja, u iznosu i na način kao i 2003. godine.

3. URBANE VIBRACIJE
SU ce pružiti podršku za redovno održavanje savetovanja u organizaciji urbanista podunavskog regiona sa sedištem u Smederevu, u iznosu i na način kao i za KOMUNIKACIJE.

4. * OSTALI REGIONALNI I STRUČNI SKUPOVI
Očekuje se da će, po zaključku sa sednice IO, članovi IO sekcije do kraja februara dobiti projekte za podršku stručnim skupovima po ostalim regionima. Procena je da će se podržati još tri redovna godišnja skupa, istim iznosima kao i pod 2. i 3.

5. * stručni skupovi - TRIBINE u većim centrima (Beograd, Niš, Subotica, Novi Sad, Užice, Kraljevo, Čačak, Kragujevac) povodom CENOVNIKA ZA UGOVARANJE IZRADE URBANISTIČKIH PLANOVA I URBANISTIČKIH PROJEKATA.

C. IZDAVAŠTVO

6. zapis KOMUNIKACIJE
Pomoć za mesečno štampano i elektronsko izdanje, koje sadrži i BILTEN sekcije.

7. * DEMO projekat - FORUM sekcije
Urbani marketing, DEMOKRATSKI PRINCIP u izradi i usvajanju urbanističkih planova, urbani management.

8. * DEMO projekat - PRAKTIKUM - Prelazne i završne odredbe Zakona - zbirka pitanja i odgovora iz prakse JP, Zavoda, lokalne samouprave i pravnih tumačenja.

9. * DEMO projekat - ZBORNIK Urbana i zemljišna politika "Mehanizmi definisanja javnog interesa u zonama isprepletanih nadležnosti", Srbija, Evropski modeli, USA, treći svet i zemlje tranzicije.

D. MEĐUNARODNI KONTAKTI

10.* SAJMOVI I KONGRESI
Suorganizacija i pomoć kroz delimično pokriće troškova za 48 IFHP Svetski kongres arhitekata koji će se ove godine održati u Oslu, Norveška, od 5. - 8. septembra 2004., kao i drugih sajmova i kongresa (World urban Forum - Habitat, septembar 2004.).

11.* PREVODI I PRIKAZI
Redovno objavljivanje prevoda ili separata iz strane publicistike, Kompendiuma, kao i dosadašnjih i novih direktiva i uputstava EU iz oblasti uređenja prostora, planiranja, urbanizma i zaštite životne sredine.

E. UPUTSTVA, ODLUKE, PROGRAMI I PRIRUČNICI

12. Priprema, usvajanje i donošenje:

12a - MINIMALNIH CENA ZA UGOVARANJE IZRADE URBANISTIČKIH PLANOVA I URBANISTIČKIH PROJEKATA (u diskusiji i očekuje se usvajanje do kraja februara)

12b - CENOVNIKA ZA UGOVARANJE IZRADE URBANISTIČKIH PLANOVA I URBANISTIČKIH PROJEKATA (izrada projektnog zadataka u toku)

13. PRIRUČNIK za polaganje stručnog ispita za urbanistu za 2004. godinu.

14. PROGRAM ZA POLAGANJE STRUČNOG ISPITA za 2005. godinu.

15. PRIRUČNIK ZA POLAGANJE STRUČNOG ISPITA za 2005. godinu

F. RADNE SEDNICE, SKUPŠTINE I AKTIVNOSTI PO OBAVEZAMA IZ STATUTA

16. REDOVNE SEDNICE IO SEKCIJE za 2004. godinu održavaće se mesečno u različitim centrima, uz prigodan stručni skup ili razmatranje neke aktuelne urbanističke teme, problematike važne za članove Komore i druge stručne teme.

17. REGIONALNI SKUPOVI LICENCIRANIH URBANISTA kao priprema za Skupštinu Komore.

18. "SKUPŠTINA" SEKCIJE URBANISTA i izbor delegata za Skupštinu Komore.

G. OSTALE AKTIVNOSTI

19. GODIŠNJE NAGRADE SEKCIJE URBANISTA

20. * AKTIVNOSTI KOJE NISU NAVEDENE U PROGRAMU A U TOKU GODINE IH KAO PROJEKTE PRIHVATI I ODOBRI IZVRŠNI ODBOR SEKCIJE

*Za projekte obeležene zvezdicom potrebno je da se svi članovi uključe svojim predlozima i ponudama, a po potrebi bi se realizovali po otvorenom pozivu IO sekcije potencijalno zainteresovanim članovima ili po konkursu, javnom ili pozivnom, a u skladu s tako dobijenim ponudama i sklopljenim ugovorima. Program rada je u tom smislu i otvoreni poziv za sve zainteresovane da učestvuju u njegovoj realizaciji.

25. novembar 2020.