:: Naslovna strana > Vesti > Inicijativa UO vezana za primenu Zakona o javnim nabavkama

20.06.2005. Inicijativa Upravnog odbora vezana za primenu Zakona o javnim nabavkama
  Upravni odbor je na poslednjoj sednici pokrenuo inicijativu i korake ka formiranju Komisije koja bi se bavila problemima primene Zakona o javnim nabavkama u građenju.

Primena ovog Zakona u praksi, naročito sa aspekta javnih nabavki koji se tiču oblasti koje pokriva Zakon o planiranju i izgradnji, pokazuje niz nelogičnosti i ne malih nedostataka. Dužnost Inženjerske komore Srbije je da nedvosmisleno i jasno ukaže na te nedostatke svim učesnicima u procesu sprovođenja Zakona da bi se, u krajnjoj instanci, uticalo i na zakonodavca da pojedine odredbe zakona redefiniše, a možda doda i neke nove koji bi celu proceduru izvršenja javne nabavke učinili objektivnom, tehnički doslednom, i u krajnjem rezultatu uspešnom.

Donošenjem Zakona o javnim nabavkama zakonodavac je sproveo nameru da se raspolaganje javnim prihodima proceduralno uredi i da se onemoguće razne vrste zloupotreba dotadašnjih oglasa, konkursa i direktnih pogodbi koje su dovodile do toga da se odlučivanje o dodeli ugovora vršilo nejedinstvenim principima koji su se razlikovali od naručioca do naručioca. U obrazloženju razloga koji su opravdali donošenje Zakona, zakonodavac se sa pravom pozivao i na praksu razvijenih evropskih zemalja, ali i na iskustva zemalja u tranziciji iz našeg bližeg okruženja koje su u primeni sličnih zakona imale dobra iskustva.

U slučajevima ozbiljnih infrastrukturnih zahvata u oblasti vodosnabdevanja, energetskih napajanja i dr. gde se primenom pojedinih kriterijuma za tzv. bodovanje - ponderisanje uslova iz ponude potpuno ignorišu neki veoma važni tehničko-tehnološki aspekti, kao što su organizacija i obezbeđenje gradilišta, primena mera zaštite na radu, kao i nedosledno tehničko planiranje ozbiljnih tehnoloških operacija koje u poslednje vreme završavaju i tragičnim ishodima - sve češćim pogibijama radnika.

Gotovo da je postalo pravilo da se u besomučnoj trci za dobijanje oglašene javne nabavke cene dampiraju, rokovi potcenjeno procenjuju, a zanemaruju se i osnovni dugogodišnji dokazani principi tehnoloških procesa, što devalira gotovo uvek krajnji rezultat na štetu svih učesnika u procesu.

Odgovornost za ovako stanje se naravno ne može locirati samo na Zakon. Mora se razložno i objektivno analizirati svaka faza primene zakonom definisanih procedura sa jasnim predlozima za njeno poboljšanje.

Stoga molimo sve članove Inženjerske komore Srbije da se uključe i dostave svoje mišljenje, predloge za izmenu Zakona, koje bi doprinele boljem tumačenju zakona, poboljšanju njegovih procedura i ukupnom boljem rezultatu njegove primene. Predloge možete slati na email zakon@ingkomora.org.yu

Na osnovu Vaših mišljenja i sugestija, Upravni odbor će u narednom periodu zauzeti i zvaničan stav Inženjerske komore Srbije koji će poslužiti kao osnov za razgovore sa Upravom za javne nabavke.

UPRAVNI ODBOR INŽENJERSKE KOMORE SRBIJE

25. novembar 2020.