:: Naslovna strana > Arhiva vesti > Ministar Velimir Ilić podržao konzorcijum domaćih firmi

19.10.2004. Ministar Velimir Ilić podržao konzorcijum domaćih firmi

Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić izjavio je za novosadski Dnevnik da
Uskoro počinju radovi na deonici Novi Sad - Beška

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) juče je odobrila deo sredstava za izgradnju deonice autoputa od Novog Sada do Beške. Pripremni radovi počeće narednih dana, izjavio je juče na konferenciji za novinare ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić. On je istakao i da će sve firme koje budu angažovane u izgradnji mosta preko Dunava kod Beške morati da ispunjavaju stroge kriterijume EBRD, jer će ona i finansirati taj projekat sa 52 miliona evra.

Ilić je, međutim, izrazio uverenje da će Vlada Srbije uspeti da izdejstvuje da se na tom poslu angažuje i konzorcijum domaćih firmi. Kao kljušni razlog što domaće firme ne ispunjavaju kriterijume Ilić je naveo njihovu prezaduženost, pa EBRD strahuje da bi svaki avans za izgradnju novog mosta one brzo potrošile za pokriće starih dugova. Uz to, mi ne možemo ići protiv EBRD, koja je po jako povoljnim uslovima odobrila kredite za ovaj projekat, poručio je Ilić i za sutra najavio sastanak s predstavnicima konzorcijuma domaćih građevinskih firmi.

Ilić je istakao i da je EBRD dala saglasnost za izgradnju "blizanca" sadašnjem mostu i nije podržala drugo idejno rešenje - da novi most bude 20 metara ispod sadašnjeg, "a ljudi u Evropi su se smejali kada su videli da hoćemo da pravimo tunele i po Vojvodini".

03. decembar 2020.