:: Naslovna strana > Vesti >Komora proslavila 10 godina rada

17.06.2013.
Komora proslavila 10 godina rada

Povodom 10 godina rada Inženjerske komore Srbije proslavljen je Dan Inženjerske komore Srbije“  14. juna 2013. godine u prostorijama Komore u Beogradu. Među brojnim zvanicama, prisutni su bili Njegovo preosveštenstvo vladika remezijanski gospodin Andrej u ime Njegove Svetosti Patrijarha srpskog gospodina Irineja, Zorica Čolović Subotić, pomoćnik ministra građevinarstva i urbanizma Republike Srbije, Mohamed Nabhan, ambasador Palestine u Beogradu, rukovodstvo Evropskog saveta inženjerskih komora: Črtomir Remec, predsednik (i predsednik Inženirske zbornice Slovenije), Hans Ulrih Kamajer i  Hansjorg Lecner, potpredsednici, Klaus Tiridl, generalni sekretar, Gabor Zolosi, blagajnik, zatim Vasilis Ekonomopolis, donedavni predsednik Evropskog saveta građevinskih inženjera, Milan Vuković, sekretar za urbanizam i građevinske poslove grada Beograda i predsednik Inženjerske komore Srbije u periodu od 2005. do 2007. godine. Takođe su bili prisutni Svetislav Popović, generalni sekretar Inženjerske komore Crne Gore, Blaško Dimitrov i Žaklina Angelovska, predsednik i rukovodilac odeljenja za urbanizam Komore ovlašćenih arhitekata i ovlašćenih inženjera Makedonije, Stefan Kinarev i Ivan Karalev, predsednik i generalni sekretar Komore inženjera u investicionom projektovanju Bugarske, direktori firmi i preduzeća, članovi Upravnog i Nadzornog odbora Inženjerske komore Srbije, predstavnici Suda časti i komisija Upravnog odbora Komore, regionalni koordinatori, članovi izvršnih odbora matičnih sekcija i ostali uvaženi gosti.

Prisutne su pozdravili Milovan Glavonjić, predsednik Inženjerske komore Srbije, Njegovo preosveštenstvo vladika remezijanski gospodin Andrej, Zorica Čolović Subotić, pomoćnik ministra građevinarstva i urbanizma Republike Srbije, Črtomir Remec, predsednik Evropskog saveta inženjerskih komora i predsednik Inženirske zbornice Slovenije, mr Branislav Vujinović generalni sekretar Saveza inženjera i tehničara Srbije, Vasilis Ekonomopolis, donedavni predsednik Evropskog saveta građevinskih inženjera, Stefan Kinarev, predsednik Komore inženjera u investicionom projektovanju Bugarske i Blaško Dimitrov, predsednik Komore ovlašćenih arhitekata i ovlašćenih inženjera Makedonije. Prof. dr Dragoslav Šumarac, predsednik Skupštine Inženjerske komore Srbije održao je kratku prezentaciju o radu Komore za period od 2003. do 2013. godine.

Po sedmi put, dodeljene su godišnje nagrade Inženjerske komore Srbije u tri kategorije. Arhitekta Zoran Bojović ovogodišnji je dobitnik Nagrade za životno delo. Njegova poznata dela su  Međunarodni sajam u Lagosu, objekti u Nigeriji, Al Khulafa Street u Bagdadu, vile u Basri, projekti i zgrade u Jordanu, Ugandi, Kambodži, Peruu, ali i naselja u Majdampeku, Prištini, Novom Beogradu (blok 37), pa individualne kuće u Kragujevcu, Zadru, Valjevu...

Nagrade za izuzetno dostignuće u struci iz delatnosti članova Komore dobili su:  tim arhitekata - Gordana Vasiljević-Milovanović i Svetlana Karanović, za projekat i realizaciju Sportskog centra Fudbalskog saveza Srbije u Staroj Pazovi. Sledi kvartet diplomiranih građevinskih inženjera – Miško Gunjača, Zdenko Hiberšek, Željko Ličina i Zoran Luković za drumski most sa kosim kablovima preko reke Tise u Adi, za koji su uradili idejni, glavni, izvođački projekat i vršili nadzor u toku izgradnje. Diplomirani mašinski inženjer Milorad Jovanović nagrađen je za izvedeno tehničko dostignuće „Povećanje energetske efikasnosti bloka TENT B1 ugradnjom dodatne grejne površine (EKO) sa posebnim napojnim vodom i regulacijom“. Srećko Milić, diplomirani inženjer elektrotehnike dobio je nagradu za projekat rekonstrukcije TS 400/220 kV “Beograd8“. Prof. dr Titoslav Živanović dobio je nagradu za „Projekat rekonstrukcije ventilatorskog mlina H400.42 i analizu rezultata ispitivanja pre i posle rekonstrukcije“.

Nagrade za izuzetno ostvarivanje rezultata na početku stručne karijere dobila su: Miloš Šeatović, diplomirani mašinski inženjer, za projektovanje i tehničku kontrolu termotehničkih sistema, energetske odite zgrade, unapređenje energetske efikasnosti u termotehničkim sistemima, rekonstrukciju i modernizaciju sistema grejanja u zgradama. Drugi nagrađeni u ovoj kategoriji je Miloš Golubović, diplomirani elektroinženjer za projektovanje nadzemnih energetskih vodova i transformatorskih stanica u mreži JP Elektromreža Srbije, kao i za projektovanje nadzemnih vodova u Nigeriji i Sloveniji. Treći nagrađeni u ovoj kategoriji je Ivan Milanov, diplomirani inženjer elektrotehnike za projektovanje DV400, 220, 110, 35kV, izbor trasa, prethodne studije, studije opravdanosti, studije uticaja na životnu sredinu i još desetak realizovanih projekata, koautorstvo  publikacije „Havarije usled dodatng tereta na alkovodima u istočnoj Hercegovini“.

Nakon dodele nagrada održan je mini koncert Tanje moderato benda.

Slike sa proslave možete pogledati ovde

23. novembar 2020.