:: Naslovna strana > Vesti > Na poziv Srpske akademije nauka i umetnosti, prof. dr Dragoslav Šumarac, predsednik Skupštine Inženjerske komore Srbije i potpredsednik Evropskog saveta inženjerskih komora, učestvovao je na konferenciji "Nauka, privreda i društvo u Srbiji" odžanoj 2. i 3. juna 2016. godine

13.06.2016.
  U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, 2. i 3. juna 2016. godine, održana je konferencija "Nauka, privreda i društvo u Srbiji". Čast da učestvuje u otvaranju konferencije, pored drugih cenjenih zvanica, i to, akademika Zorana Popovića, potpredsednika Srpske akademije nauka i umetnosti, Srđana Verbića, ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Miroslava Miletića, potpredsednika Privredne komore Srbije, dobio je i prof. dr Dragoslav Šumarac, predsednik Skupštine Inženjerske komore Srbije i potpredsednik Evropskog saveta inženjerskih komora. Pozdravio je inicijativu da se nauka poveže sa industrijom kroz seriju skupova pod zajedničkim nazivom "Nauka, privreda i društvo u Srbiji" i istakao uspešnu saradnju između Inženjerske komore Srbije i Srpske akademije nauka i umetnosti u nekoliko zajedničkih projekata. Ističući značaj i položaj Inženjerske komore Srbije u društvu, osvrnuo se i na činjenicu da se pojavila inicijativa za ukidanje Komore u formi "Predloga zakona o inženjerstvu", potekla od AINS-a, UDMIS-a i UDIES-a, sa veoma nejasnim ciljem i idejom, kao i bez želje da se položaj inženjerstva u našem društvu unapredi. Osim tendenciozne namere bezrazložnog rušenja jedne ozbiljne i korisne institucije, kakva je Inženjerska komora Srbije, ne prepoznaju se drugi ciljevi u rešenjima koja predviđa ovaj dokument.

U nastavku konferencije, predavanje na temu "Istraživanje, ulaganje u istraživanje i politika razvoja društva", održao je akademik Zoran Lj. Petrović. Ministar finansija, Dušan Vujović, održao je predavanje na temu "Inovacije u službi održivog razvoja", a Mario Cervantes (OECD) je izložio predavanje "Novi trendovi i politika u komercijalizaciji javno finansiranog naučnog istraživanja."
Mladen Simović,dipl.maš. inž. direktor Energoprojekt Entel, održao je predavanje na temu "Energoprojekt - integrator_razvojnog_potencijala_privrede".

Fotografije sa konferencije možete pogledati ovde.

Video zapis sa konferencije možete pogledati ovde.

Predavanje na temu "Energoprojekt - integrator_razvojnog_potencijala_privrede" možete preuzeti ovde.