:: Naslovna strana > Vesti > Predsednik Komore i bugarski inženjeri posetili Most kod Beške

11.04.2011.
Predsednik Komore i bugarski inženjeri posetili Most kod Beške
  Inženjerska komora Srbije i Bugarska inženjerska komora su u petak, 08. aprila 2011. godine obavili stručnu posetu novom mostu preko Dunava kod Beške, a razlog posete ovog infrastrukturnog objekta od najvišeg značaja za zemlju i društvo, je završetak izrade glavnog raspona od 210 metara, koji je jedan od najvećih u svetu u sistemu prednapregnute betonske grede, preko Dunava, specijalnom konzolnom skelom.

Posetu je predvodio prof. dr Dragoslav Šumarac, dipl.građ.inž., PREDSEDNIK INŽENjERSKE KOMORE SRBIJE, i ovom prilikom je izrazio posebno zadovoljstvo angažovanjem inženjera, članova inženjerske Komore Srbije, kao i domaćim projektantskim i izvođačkim građevinskim firmama koje su, kao projektanti i podizvođači angažovani na ovom kapitalnom objektu. Istakao je da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja trenutno gradi tri velika mosta preko Dunava istovremeno i to: Most kod Beške, "Kineski" most, Žeželjev most u Novom sadu i, kao četvrti veliki most, most preko Savekod Ade Ciganlije. Sva četiri mosta predstavljaju sam vrh mostogradnje na svetskom nivou.

Poseti su prisustvovali i Dmitar Načev, PREDSEDNIK BUGARSKE INŽENjERSKE KOMORE, Slobodan Mitrović, ZAMENIK DIREKTORA PROJEKTA MOSTA PREDUZEĆA "ALPINE"; Damir Peco, ODGOVORNI PROJEKTANT MOSTA; Miodrag Savić, ČLAN PROJEKTANTSKOG TIMA MOSTA.

Istog dana, u prepodnevnim časovima u prostorijama Komore, održan je seminar na aktuelnu temu "Zemljotresno inženjerstvo", na kojem je prisustvovalo 70 članova srpske i bugarske komore.
Predavači su bili profesor Elena Vaseva (Nacionalni institut za geofiziku na Bugarskoj akademiji nauka - odsek: zemljotresno inženjerstvo) prof. dr Stanko Brčić (Građevinski fakultet u Beogradu) i prof. dr Đorđe Lađinović (Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu).

28. novembar 2020.