:: Naslovna strana > Vesti > Održano predavanje na temu "EN 1990, Basis of structural design, EN 1991 (Eurocode 1), Actions on structures"

09.07.2015.
  U okviru Programa kontinuiranog profesionalnog usavršavanja članova Inženjerske komore Srbije iz oblasti zajedničkog evropskog programa za 2015. godinu, u Beogradu je dana 15.05.2015. godine, održano predavanje na temu "EN 1990, Basis of structural design, EN 1991 (Eurocode 1), Actions on structures". Predavanje je održao ugledni stručnjak za ovu oblast Prof. Dr.-Ing. Rüdiger Höffer, CE, sa Ruhr-Universität, Bochum, Nemačka. Ovo predavanje je obuhvatilo uticaj vetra, snega, zemljotresa na objekte po tom evropskom standardu. Predavač je prikazao primere konstrukcija koje su se rušile u Nemačkoj pod uticajem snega, a za koje nije urađen adekvatan proračun.

Predavanje održano u prostorijama Inženjerske komore Srbije, direktno je prenošeno u formi webinara u šest regionalnih inženjerskih komora u Italiji, u pet regionalnih inženjerskih komora u Austriji, kao i u inženjerskim komorama u Slovačkoj, Sloveniji, Bugarskoj i Crnoj Gori. Pored ovoga, predavanje je prenošeno i u regionalnim kancelarijama Inženjerske komore Srbije u Novom Sadu i Nišu, kako bi što veći broj naših inženjera mogao da čuje o navedenoj temi.

Za naše inženjere ovo predavanje bilo je od izuzetnog značaja, jer evrokodovi tek treba da stupe na snagu u našoj zemlji, a u toku je prevođenje aneksa (klimatski uticaj, opterećenje snega i vetra, seizmička aktivnost u pojedinim zemljama) za koje je zadužen Institut za standardizaciju Srbije. Prihvatanje evrokodova je veoma važno u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj Uniji.

Informacije o zajedničkom evropskom programu usavršavanja i najave novih predavanja (webinara), mozete pogledati na web stranici Evropskog saveta inzenjerskih komora: ECEC Website

Vest na web stranici Evropskog saveta inzenjerskih komora o održanom prvom predavanju iz zajedničkog evropskog programa usavršavanja, možete pogledati ovde.

Materijal sa predavanja možete preuzeti ovde.

23. novembar 2020.