:: Naslovna strana > Vesti > Izložba "Život na ivici Stanovanje beogradskih Roma 1919 - 1941"

03.04.2015.
Izložba "Život na ivici Stanovanje beogradskih Roma 1919 - 1941"
  U utorak 7. aprila 2015. godine u Galeriji nauke i tehnike SANU (Đure Jakšića br. 2) u 19 časova, biće otvorena izložba "Život na ivici Stanovanje beogradskih Roma 1919 - 1941", autora dr Zlate Vuksanović-Macure i prof. dr Vladimira Macure. Organizator izložbe je Odbor Srpske akademije nauka i umetnosti za proučavanje života i običaja Roma. Izložba se održava od 07. do 29. aprila 2015. godine u u Galeriji nauke i tehnike SANU (Đure Jakšića br. 2). Ulaz je slobodan.

Izložba prikazuje naučno argumentovane činjenice o uslovima stanovanja Roma u međuratnom Beogradu. Predstavljena je stambena situacija Roma koji su živeli u nekoliko najpoznatijih sirotinjskih naselja - Jatagan mala, Pištolj mala, Marinkova bara, Orlovska na Čuburi itd. Postavka obuhvata bogat arhivski materijal, od planova i karata, preko fotografija i crteža, do službenih prepiski i ličnih pisama. Izložbeni materijal najvećim delom potiče iz Istorijskog arhiva Beograda, Muzeja grada Beograda, Etnografskog muzeja u Beogradu i Narodne biblioteke Srbije. Deo fotografija je ustupio Miloš Jurišić iz svoje značajne kolekcije o Beogradu. Korišćeni su i podaci iz dokumenata koje je istoričar Milovan Pisari pronašao u Arhivu Jugoslavije. Deo materijala skupljen je u romskim naseljima gde i danas postoje artefakti koji se odnose na međuratni period. Podloga izložbe i izvor dela izložbenog materijala je knjiga dr Zlate Vuksanović-Macure "Život na ivici: stanovanje sirotinje u Beogradu 1919 - 1941". Postavka u Galeriji nauke i tehnike SANU je deo širih aktivnosti povodom obeležavanja 8. aprila, Međunarodnog dana Roma.
Pored izložbe, u GNT SANU biće organizovan i prateći program u vidu ciklusa od šest stručnih predavanja i okrugli sto.

Predavanja

U okviru izložbe biće održan XI memorijalni ciklus predavanja "Akademik Aleksandar Despić". Predavanja su grupisana u dve sesije:

Prva sesija - sreda, 15. april 2015. u 18:00
Funkcionalne karakteristike romske kuće - dr Zlata Vuksanović-Macura
Uništavanje romskih naselja tokom Drugog svetskog rata - dr Milovan Pisari
Stanovanje Roma u doba socijalizma - prof. dr Sreten Vujović

Druga sesija - četvrtak, 16. april 2015. u 18:00
Stanovanje i naselja Roma danas - prof. dr Vladimir Macura
Romska naselja nekad i sad: Pištolj mala i Gazela - Živojin Mitrović
Strategija za inkluziju Roma u Srbiji i Strategija Evropa 2020 - dr Goran Bašić

Okrugli sto
sreda, 22. april 2015. u 18:00

Radi prepoznavanja postojećih praksi, formulisanja preporuka za preduzimanje adekvatnih i efikasnijih mera na terenu, posebno za uspešniji proces legalizacije romskih naselja, predviđeno je organizovanje okruglog stola na kome će se diskutovati o ovim temama.
Cilj okruglog stola jeste da se u otvorenoj i kompetentnoj diskusiji iznesu predlozi mera na polju stanovanja, koje mogu biti relevantne za planiranu nacionalnu Strategiju inkluzije Roma 2015-2025.

Pozivnicu za izložbu možete preuzeti ovde.

02. decembar 2020.