:: Naslovna strana > Vesti >Seminar - Kampanja podizanja svesti o značaju akreditacije i ocenjivanja usaglašenosti infrastruktura kvaliteta

02.11.2010.

U okviru projekta "Tehnička pomoć institucijama iz oblasti infrastrukture kvaliteta u Republici Srbiji", finansiranog od strane Evropske unije, Privredna komora Srbije, Privredna komora Vojvodine, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, Konzorcijum AFNOR, SIQ, DANAK, UL/FE/LMK i Akreditaciono telo Srbije organizuju dvodnevni seminar KAMPANJA PODIZANJA SVESTI O ZNAČAJU AKREDITACIJE I OCENJIVANJA USAGLAŠENOSTI Infrastruktura kvaliteta - novi propisi i zahtevi za liftove i njihov uticaj na projektovanje i održavanje zgrada.

11. - 12. novembar (četvrtak - petak) 2010. godine od 10.00 do 16.00 sati
PRIVREDNA KOMORA VOJVODINE, Hajduk Veljkova 11, 21000 Novi Sad, Master centar, službeni ulaz br. 5, treći sprat, mala sala br. 14

Teme seminara:
  • Značaj novih EU propisa o liftovima za bezbednost ljudi, projektovanje zgrada i delatnost trajnog održavanja tehničke ispravnosti liftova
  • Uloga liftova u ispunjavanju protivpožarne bezbednosti zgrada - lift kao deo koridora za evakuaciju i ulaz za intervenciju vatrogasaca
  • Prezentacija nacrta Pravilnika o liftovima kojim će biti preuzeta EU direktiva o liftovima
  • Šta donosi novo zakonodavstvo o liftovima u vezi sa već ugrađenim liftovima - zahtevi za bezbednost "starih" liftova
  • Pravni okvir infrastrukture kvaliteta - slobodan protok robe i zaštita javnog interesa preko tehničkih propisa, standarda, ocenjivanja usaglašenosti i akreditacije
  • Zadaci Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja na području tehničkog zakonodavstva - sadašnje stanje i planovi za budućnost
  • Uloga Akreditacionog tela u oblasti ocenjivanja usaglašenosti
  • Prezentacija pravnog okvira EU u oblasti liftova - iskustva Slovenije
  • Pregled dobrih praksi u oblasti liftova - iskustva Slovenije

Cilj seminara:
Seminar se održava u okviru Kampanje podizanja svesti o ulozi i značaju akreditacije i ocenjivanja usaglašenosti i jedan je od 25 seminara koji se održava u 11 gradova širom Srbije. Seminari imaju ulogu da osim edukacije i obaveštavanja o akreditaciji i ocenjivanju usaglašenosti uopšte, podstaknu širenje svesti o njihovom značaju u odnosu na povećanje konkurentnosti srpske privrede i obezbeđivanju nesmetanog protoka roba na tršištu, uz istovremeno očuvanje visokog nivoa zaštite javnih interesa, kao što su zdravlje i bezbednost, zaštita potrošača i životne sredine. Svaki od ovih seminara treba da ukaže na neophodnost harmonizacije zakonodavstva Republike Srbije sa zakonodavstvom EU kroz predstavljanje pravnog okvira infrastrukture kvaliteta EU i da pomogne svim učesnicima u procesu uspostavljanja modernog sistema infrastrukture kvaliteta i unutrašnjeg tržišta.

Seminar je namenjen industriji, proizvođačima, projektantima građevinskih objekata, telima za ocenjivanje usaglašenosti, ministarstvima, inspekcijskim službama...

Polaznici dobijaju: prezentacije programa i osveženje na pauzama.

Seminar je bez kotizacije uz obavezno prijavljivanje učešća.

Informacije i prijave: Tel. 021/480-37-12 ili email: bojana.miljus@pkv.rs

Sadržaj programa i vremenski raspored

Prvi dan
10.00 - 10.15 - Pozdravna reč (ATS, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, PKS, Projekat)
10.15 - 11.00 - Pravni okvir infrastrukture kvaliteta u EU - slobodno kretanje robe i zaštita javnog interesa Diskusija Vitomir Fister, pravni ekspert Evropske komisije zadužen za oblast akreditacije i ocenjivanja usaglašenosti u okviru nacionalnog programa CARDS 2006 - Tehnička pomoć institucijama u oblasti infrastrukture kvaliteta u Srbiji.
11.00 - 11.45 - Tehničko zakonodavstvo - novi pravni okvir u Srbiji
Diskusija - Nikola Mirković, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja
11.45 - 12.00 - Pauza
12.00 - 12.45 - Uloga Akreditacionog tela u oblasti ocenjivanja usaglašenosti
Diskusija Ljubica Živanić, šef odseka za sertifikaciju u Akreditacionom telu Srbije
12.45 -13.30 - Pravni okvir EU u oblasti bezbednosti liftova Diskusija Dr Mirko Đapić, ekspert iz oblasti novog pristupa - bezbednost liftova Vojko Koron, ekspert iz Slovenije iz oblasti novog pristupa - bezbednost liftova.
13.30 - 14.00 - Pauza
14.00 - 15.45 - Pravni okvir EU u oblasti bezbednosti liftova - nastavak.
Pregled dobrih praksi u oblasti bezbednosti liftova - iskustva Slovenije
Diskusija Dr Mirko Đapić, ekspert iz oblasti novog pristupa - bezbednost liftova, Vojko Koron, ekspert iz Slovenije iz oblasti novog pristupa - bezbednost liftova
15.45 - 16.00 - Završna reč i prikupljanje prijava za okrugli sto i individualne razgovore u okviru drugog dana seminara (ATS, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, Projekat)

Drugi dan
10.00 - 10.30 - Nacrt novog pravilnika o liftovima - Zoran Bakić, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.
10.30 - 12.00 - Okrugli sto na temu izazova, koje nosi budućnost i mogućim odgovorima - moderatori: Akreditaciono telo Srbije, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja i eksperti iz Projekta
Ljubica Živanić, Akreditaciono telo Srbije
Nikola Mirković, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja
Zoran Bakić, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja