:: Naslovna strana > Vesti > Održan stručni skup "Integralno projektovanje"

02.03.2011.
Održan stručni skup "Integralno projektovanje"
  U organizaciji Inženjerske komore Srbije i hiCad-a održan je 2. marta dnevni Stručni skup pod nazivom Integralno projektovanje, kao manifestaciju obeležavanja 15 godina prisustva Graphisoft-a i ArchiCAD-a kod nas, posredstvom distributera CAD/BIM softvera za projektovanje u građevinarstvu.

Skup je otvorio i poželeo dobrodošlicu, domaćin, predsednik Komore prof. dr Dragoslav Šumarac. Zatim su učesnici iz prve ruke od osnivača hiCAD-a, Ivana Hajzlera čuli kako ArchiCAD prošao put, od nepoznatog do prepoznativog softvera za projektovanje.

Glavni gost Viktor Várkonyi, CEO Graphisoft-a, održao nadahnuto predavanje: Integralno projektovanje - BIM saradnja, stavljajući u prvi plan kako je u ArchiCAD-u jednostavno rešena saradnja arhitekata i inženjera korišćenjem BIM tehnologije. BIM tehnologija, skraćenica od Building Information Modeling se kao pojam pojavio krajem 90-tih, a kao tehnologija koja je ranije poznata kao virtuelna zgrada (Virtual Building) Graphisoft koristi od kraja 80-tih prošlog veka. Sa druge strane, ArchiCAD na brz i prirodan način rešava komunikaciju između projektanata inovativnim rešenjem za timski rad: TeamWork 2.
Naša iskustva u primeni BIM tehnologije prikazali su Milan Radoičić iz beogradskog projektnog biroa ZAP, na primeru izrade glavnog arhitektonskog projekta Stambeno-poslovnog kompleksa "StepaStepanović" u Beogradu i Duško Maksimović iz londonsko-beogradske konsalting firme BDSP, u primeni ArchiCAD dodatka EcoDesigner.
Zbog velikog interesovanja, paralelno sa predavanjima, odvijala se i ArchiCAD radionica, koju su vodili iskusni arhitekti Žolt Ivanovič i Ivan Perić. Bila je to prilika, da se u direktnoj komunikaciji razmene iskustva i nauči nešto novo.

Galeriju slika možete pogledati ovde.

06. decembar 2020.