:: Naslovna strana > Vesti > PREPORUKA članovima Komore

2.03.2006.
PREPORUKA članovima Komore
  Na 21. redovnoj sednici Upravnog odbora, jednoglasno je usvojena PREPORUKA članovima Komore da se knjiga "Normativ za elektro radove u građevinarstvu" autora Dragana Stašića, dipl.inž.el., koristi za obračun jediničnih cena elektro radova i to:
  • Za izradu predmera i predračuna uz projektnu dokumentaciju
  • Za obračun jediničnih cena kod ugovaranja i izvođenja

PREDGOVOR

Bila je velika potreba da se izradi jedan ovakav Normativ, kojim se umanjuju razlike kod vrednovanja ove vrste radova između različitih izvođača ovih radova. To omogućava i projektantima i naručiocima radova i izvođačima radova da dobiju realniju vrednost ovih radova.

Izrada ovog Normativa je vrlo složena, jer su elektro radovi u građevinarstvu dosta raznovrsni i često prate, ili su tehnološki vezani za druge vrste radova na građevinskom objektu. Ta složenost je i u tome što na potrebno jedinično vreme za izradu neke pozicije utiču i količine radova, mesto gde se radovi izvode, zbir kvalifikacione strukture radne ekipe, potreban alat i pribor, vremenske prilike i ostalo.

Normativ ima i jednu praktičnu stranu. Jasno i precizno u opisima radova, načinu obračuna i napomenama, umanjuje mogućnost različitog tumačenja pozicija. Na taj način u istoj meri pomaže svim učesnicima, od projektovanja, ugovaranja i izrade, do obračuna ovih radova.

Zbog toga Normativ, uz određena prilagođavanja, može da se koristi i kao prvi korak prema sveobuhvatnom ispunjavanju STANDARDA ISO - 9000, za ona preduzeća koja se bave ovom vrstom delatnosti.

Autor

Ovoj knjizi dodeljena je Godišnja nagradu za tehničko unapređenje za 1998. godinu u Privrednoj komori Beograda. Usvojen je kao važeći normativ za elektro radove u građevinarstvu:

- Rešenjem Privredne komore Beograda broj 12-101/43 od 08.04.2002. godine
- Preporukom Privredne komore Srbije broj 21-124/26 od 12.07.2002. godine
- Odlukom Privredne komore Crne Gore broj 040-198 od 20.05.2003. godine

Preuzmite izvod iz Normativa za elektro radove u građevinarstvu >>>

Kontakt telefon autora Dragana Stašića: 063 / 712-3087
Zastupnik "Normativa za elektro radove u građevinarstvu": SAMAK, telefon: 011/276-56-28

02. decembar 2020.